Poznámky: 89 nejdůležitějších manažerských teorií pro praxi – James McGrath a Bob Bates

Kniha si dává za cíl seznámit čtenáře s co nejvíce manažerskými teoriemi na co nejméně stránkách. Zároveň také nabízí konkrétní kroky jak s teoriemi pracovat. Teorie jsou rozděleny do 10 částí, namátkou Jak řídit lidi, Jak lidi motivovat, Podniková kultura, Řízení změn. Kniha je dobrá k prolistování jako příručka a zjištění, jestli vás nějaká teorie neosloví. Pokud knihu čtete od začátku do konce narazíte na velké množství velmi podobných teorií. Zároveň mnoho z nich nepřináší tolik nového, nebo je to pouze selský rozum přepsaný do akademické hatlamatilky.

MBWA (management by walking about) je řízení jako prevence proti ztrátě kontaktu se zaměstnanci a udržení přehledu o tom, co se ve vaší organizaci skutečně děje.

Rozdělení manažerů podle toho, jestli se více orientují na úkoly nebo na lidi.

Adairův model říká, že musíme vyvažovat potřeby týmu, jednotlivce a úkolu.

Asi 10 teorií se týká toho, že máte být sám vzorem, pokud po ostatních něco chcete.

McClellandova teorie tří potřeb – potřeba dosahovat úspěchu, touha po moci, potřeba někam patřit.

Existují skutečně motivační faktory a potom hygienické faktory, které nemotivují, ale demotivují, pokud klesnou pod určitou úroveň.

Autonomie a zpětná vazba představují silné motivační faktory, které nic nestojí.

Týmové role podle Belbina by měly být vyvážené. Součástí jsou vedoucí, usměrňovač, inovátor, analytik, realizátor, vyhledávač zdrojů, stmelovač, dotahovač a specialista.

Typy manažerů podle Maccobyho. Bojovník v džungli (touha po vítězství, užívá si moci), hráč (podstupuje rizika, miluje nové nápady a výzvy), mistr v dílně (očekává, že zaměstnanci budou realizovat jeho nápady), loajální pracovník (vyznává disciplínu a loajalitu, slouží svému zaměstnavateli).

Motivační stanovení cílů, jednoznačnost (jasný cíl), náročnost (motivační překážka), zapojení (ostatní z týmu se podílejí na jeho stanovení), zpětná vazba (manažer vyjasňuje očekávání, upřesňuje cíle a oceňuje úspěchy), komplexnost úkolu (příliš složitý úkol odrazuje).

Kultury podle Gravese. Faraónská (orientace na vlastní zájmy, byokratická), barbarská (vlastní zájmy, anti byrokratická), prezidenstká (orientace na lidi, byrokratická), vladařská (orientace na lidi, anti bytokratická).

Model přijímání změn podle Kubler-Rossové. Popírání, hněv, smlouvání, deprese, přijetí (smíření).

Pokud chceme provést nějakou změnu, měli bychom se zaobírat lidmi, kteří mají na rozhodování velký vliv a neplýtvat čas přemlouváním osob, které nemají žádný vliv na výsledek.

Metoda Imaiho- filozifie Kaizen, metoda 5s. Seiri – vytřídění nepotřebného, Seiton – uspořádání aby vše potřebné bylo po ruce, Seiso – průběžné čištění, Seiketsu – standardizace, Shitsuke – disciplína.

Benchmarking vznikl podle toho, že se srovnávalo s místy (lavice – bench), kde pracovat nejlepší pracovník. Byl pro ostatní motivační normou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..